Zakup kontrolowany, czyli na co zwrócić uwagę wybierając nasiona.

Wszyscy wiedzą jak ogromne znaczenie dla plonów mają nasiona. Są one podstawą udanych zbiorów oraz pięknych kwiatów, dlatego warto poświęcić chwilę na dobór materiału do siewu.

Co jest szczególne ważne przy ich zakupie? Jaki materiał kupić by inwestycja nie okazała się stratą pieniędzy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Uważnie czytajmy informacje na opakowaniach

Nie ma możliwości samodzielnego sprawdzenia jakości nasion przed zakupem, dlatego też należy dokładnie przyjrzeć się informacjom zamieszczonym na ich opakowaniu.
Pierwsza, podstawowa informacja to nazwa gatunku i odmiany. Roślinę, którą uzyskuje się z nasion, zawsze ilustruje zdjęcie, jednakże niektóre z odmian są bardzo do siebie podobne. Jeżeli mamy już „wypróbowane” przez siebie odmiany, warto zapisać ich nazwę, by uniknąć pomyłek przy ponownym zakupie nasion.
Bardzo istotną kwestię stanowi termin przydatności do wysiewu, ponieważ z upływem czasu nasiona tracą swoją zdolność kiełkowania. Data nadrukowana  jest na odwrocie opakowania. Uważajmy na metki i naklejki. Torebka z przeklejoną datą ważności nie stanowi oryginalnego opakowania, pochodzącego bezpośrednio od dystrybutora. Z tego względu, kupując w niej nasiona, nie mamy gwarancji uzyskania odpowiednich plonów. W przypadku, gdy data jest rozmazana lub źle widoczna, lepiej sięgnąć po inną torebkę.
Każde opakowanie zawiera również zwięzły opis uprawy. Porady mogą przydać się zarówno początkującym, jak i wieloletnim ogrodnikom, ponieważ gatunki posiadają różne wymagania uprawowe. Ich przestrzeganie pomaga osiągnąć obfite plony. Ilustrację do opisów stanowią piktogramy.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s