Jesienne przygotowania do wiosny

Jesień kojarzy się z ostatnim zbiorem warzyw (np. buraków, marchwi, dyni) i porządkami w ogródku przed nadejściem zimy. Jest to również odpowiednia pora na rozpoczęcie prac przez osoby pragnące uzyskać wiosną kwitnąca ozdobę domowego parapetu, balkonu czy tarasu. Miejskim ogrodnikom polecamy posadzenie cebul kwiatowych w pojemnikach, doniczkach lub skrzynkach na przełomie października/listopada.

Zachęcamy do skorzystania z cebul kwiatowych ze specjalnej serii Domowy Ogród, która zawiera wyselekcjonowane odmiany roślin nadających się do uprawy w skrzynkach i pojemnikach m.in. tulipany, krokusy, hiacynty, narcyzy.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Samodzielnie wyhodowane rośliny nie tylko będą dekoracją mieszkania, ale również dumą „miejskiego ogrodnika”, który o nie dbał.

Przygotuj:

– doniczkę,
– ziemię ogrodniczą,
– cebule kwiatowe.

Doniczkę z otworami odpływowymi w dnie wypełnij ziemią ogrodniczą wymieszaną z dodatkiem piasku.

Posadź cebulki zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na odwrocie kapersu.

Następnie przykryj warstwą ziemi tak, aby wierzchołki cebul były widoczne.

Uwaga! W przypadku większości gatunków, cebulki kwiatowe należy przykryć warstwą ziemi tak, aby ich wierzchołki były widoczne. Od tej reguły są również wyjątki, takie jak krokusy czy szafirki, które powinno się przykryć ok. 1-2 cm warstwą ziemi.

4a2

Jeśli cebule posadziliśmy do wilgotnej ziemi ogrodniczej, wówczas nie wymagają one podlania. W przypadku użycia suchego podłoża do wypełnienia donicy, posadzone cebule trzeba podlać.

Na zimę, pojemnik z cebulami należy wynieść do zimnego pomieszczenia o temperaturze ±5˚C i przysypać wilgotnym piaskiem. Można także zadołować go w gruncie, (czyli po wykopaniu dziury w ziemi o wielkości pojemnika włożyć do niego pojemnik i obsypać ziemią) przysypując warstwą piasku i przesianej ziemi. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków dołownik trzeba okryć warstwą liści. Zaleca się kilkakrotnie kontrolować wilgotność podłoża doniczek umieszczonych w chłodnym pomieszczeniu. Ziemia nie powinna być przesuszona, ponieważ cebule słabo się ukorzeniają i będą wydawać mniej dorodne kwiaty. Pamiętajmy, że okres schłodzenia jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin.

Wczesną wiosną, kiedy rozpocznie się okres wegetacji, wyjmujemy pojemnik z gruntu lub przynosimy z chłodnego pomieszczenia i umieszczamy na słonecznym stanowisku na balkonie, tarasie albo parapecie okiennym. W okresie wegetacji roślina wymaga regularnego podlewania.

Jeżeli cebulki posadzimy do niewielkich doniczek, to wiosną możemy je wstawić do większych donic wypełnionych np. kolorową korą, tworząc z różnych gatunków wielobarwne kompozycje o zbliżonej porze kwitnienia. Kiedy jakaś roślina przekwitnie, wówczas możemy wymienić małą doniczkę na inną, przedłużając w ten sposób walory dekoracyjne całej kompozycji.

Ciekawy pojemnik sprawi, że rośliny jeszcze bardziej staną się atrakcyjne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s