Nauka przez zabawę

Małe dzieci bardzo chętnie naśladują rodziców. Zachęcajmy je do pomocy zarówno w pracach domowych, jak i pielęgnacji ogrodu. Czynności te sprawią, że dzieci będą czuć się potrzebne, a zarazem nabędą nowe umiejętności. Małe rączki naszych pociech są bardzo zwinne a umysły niezwykle „chłonne”. Bawiąc się z dziećmi w ogrodzie zapewniamy im prawidłowy rozwój – przebywają na świeżym powietrzu, interesują się otoczeniem, poznają wiele gatunków roślin. Wspólne prace z pewnością stworzą okazję do zacieśniania więzi rodzinnych.

Ciekawym pomysłem na aktywizację kilkulatków jest założenie mini ogródka dziecięcego. Doglądanie roślin i ich pielęgnacja sprawi maluchom dużo radości. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać gatunki roślin łatwych w uprawie. Jeśli nie mamy działki, można stworzyć mini ogródek w skrzynce, który następnie umieścimy na balkonie lub tarasie. Inną alternatywą uprawy roślin przez dzieci, to doniczka na parapecie okiennym. Każda forma aktywizacji dziecka jest dobra. Do uprawy w pojemnikach polecamy nasiona roślin z serii Domowy Ogród, które zostały stworzone z myślą o miejskich ogrodnikach, czyli osobach nieposiadających ogródka. Do dziecięcej hodowli polecamy np. poziomkę Attilę, rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek, słonecznik ozdobny karłowy, nagietek lekarski karłowy lub rośliny cebulowe – narcyzy, krokusy, irysy czy tulipany. Można skorzystać również z nasion dedykowanych dla dzieci, np. z serii Wesoły Ogródek.

Dzieci w ogrodzie

Dajmy dzieciom możliwość wykazania się. Zabawa w ogrodnictwo nauczy je odpowiedzialności i sumienności, ponieważ będą musiały doglądać swoich roślin, odchwaszczać je i podlewać. Ogromną satysfakcją dla maluszków jest obserwowanie jak nasionka kiełkują, rośliny rosną i rozwijają się, a następnie kwitną i owocują. Radość dziecka z samodzielności gwarantowana!

Pamiętajmy:
– wybierajmy rośliny łatwe w uprawie,
– przypominajmy o sumiennym dbaniu o rośliny – podlewaniu i pieleniu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s